Вперше свято відмічали у 1857 року в США робітниці Нью-йоркських фабрик

Чому 8 березня не стало святом феміністок, а носить на собі печать радянської культури? Мабуть тому, що одними з основних ініціаторів святкування 8 березня як свята боротьби жінок за свої права були німки Клара Цеткін та Роза Люксембург

Жіноче свято 8 березня набуло широкого поширення в Україні у радянські часи та асоціюється серед українців як атрибут радянської культури. Але його історія насамперед, пов’язана з боротьбою жінок за свої економічні та соціальні права у США.

Вперше його відмічали у 1857 року. Саме у цьому році робітниці Нью-йоркських виробництв вийшли на демонстрацію за жіночі права: рівну оплату з чоловіками та зниження робочого часу з 16 до 10 годин.

Крім того, активістки постаралися притягнути увагу громадськості до питань жіночої освіти, до умов праці та до можливості голосувати. Саме с цієї події почалася боротьба жінок за свої права. Жіночий рух був відхвачений соціалістами та використовувався для залучення активних жінок до громадській діяльності та політики.

Соціалістична партія Америки, що була заснована в 1901 році, прийняла рішення відмічати міжнародний жіночий день в останню неділю лютого. У 1910 році Клара Цеткін ініціювала появу Міжнародного жіночого дня, коли жінки зі всього світу можуть збиратися на мітинги та демонстрації, щоб притягнути увагу громадськості до соціальних проблем, пригноблень з якими вони стикаються щодня. Лише у 1914 році Міжнародний жіночий день почали святкувати 8 березня, а в 1975 році ООН проголосило цей день - Днем боротьби за жіночі права.

В Україні боротьба за жіночі права почалася у місті Станіслав, теперішній Івано-Франківськ. Перша організація за жіночі права стала «Спілка українок», що була організована у 1884 році відомою суспільною діяльницею та письменницею Наталією Кобринською.

Вона була однією з перших українських феміністок. Після смерті мужа стала активним проповідником жіночого рівноправ'я, направляла петиції щодо дозволу жінок вступати до університету, писала повісті на тему жіночої емансипації. Разом з Оленою Пчілкою у 1889 році випустила альманах "Перший вінок", що заклав основи жіночих журналів, які редагували та видавали жінки.

Але чому 8 березня не стало святом феміністок, а носить на собі печать радянської культури? Мабуть тому, що одними з основних ініціаторів святкування 8 березня як свята боротьби жінок за свої економічні та політичні права були німки Клара Цеткін та Роза Люксембург.

Роза Люксембург – це польсько-німецький теоретик марксизму, філософ, економіст, публіцист та феміністка. Одна з найбільш впливових діячів німецької та європейської революційної лівої соціал-демократії. Брала участь у роботі гуртка польських політичних емігрантів, що стояли у витоків революційної соціал-демократії Польщі, допомагала вести боротьбу проти націоналізму Польської соціалістичної партії. Була розстріляна при пригніченні повстання робітників у Берліні в 1919 році, що закликали до створення Радянської республіки Германії. Клара Цеткін - німецька політична діячка, учасниця німецького і міжнародного комуністичного руху, один із засновників Комуністичної партії Німеччини, активістка боротьби за права жінок.

Як зазначено вище, їх основна діяльність пов’язана не тільки з політикою, але й з комуністичною ідеологією, яку вони підтримували та присвятили усе своє життя. саме тому, не взиваючи, що вони були феміністками та боролися за права жінок, вони особисто та вся їх діяльність несе відміток політики, і, насамперед, комуністичної доктрини.

Відмічається свято 8 березня  у теперішній час? Крім країн колишнього радянського союзу, це свято відмічається у Італії та Греції. Також 8 березня є національним вихідним в Анголі, Буркина-Фасо, Гвінеї-Бісау, Камбоджі, Китаї, Конго, Лаосі, Македонії, Монголії, Непалі, Північній Кореї та Уганді.

Чого досягли жінки протягом сторіччя? Жінки можуть обирати будь-яку професію, тип одягу, займатися наукою, мають рівні права на працю з чоловіками та право мати та розпоряджатися особистим майном, право голосу. Вони можуть займати державні посади, представляти інтереси у вищих органах влади.

Але боротьба за свої права продовжується і зараз. В Україні існує багато програм проти сексизму, гендерних стереотипів та інших пригнічень жінок у суспільстві.

Последние Статьи
Володимирський ринок став локацією для багатосерійного проекту «Слід»
                 В кінці липня цього року Володимирськи ...»
15.09.2020    Просмотров: 178
Стихійна торгівля – Не стихійні прибутки за небезпечний товар
 КП «Володимирський ринок» завжди славився якісними товарами. Продукти харчування, що виглядают ...»
09.09.2020    Просмотров: 73
Фінансова звітність КП "Володимирський ринок" за 2019 рік
  1. Звіт незалежного аудитора щодо фінансової звітності комунального підприємства "Вол ...»
17.07.2020    Просмотров: 287